Literární web Sůvička
ČESKO A SVĚT – STOLETÍ ZA STOLETÍM – Nevšední pohled na české a světové dějiny podané s humorem
Eva
Zapomeňte na nudné hodiny dějepisu a vydejte se na zábavnou cestu dějinami. V nakladatelství Albatros právě vychází populárně – naučná kniha s názvem Česko a svět – století za stoletím. Tato nová edukativní kniha provede čtenáře zábavnou formou českou i světovou historií napříč staletími. Autory knihy je již známé duo Vít Haškovec a Ondřej Müller, kteří se popularizací podobných témat zabývají již delší dobu. Vtipně napsaný a strukturovaný text doplňují zajímavé detaily i krásné ilustrace od Kristýny Plíhalové, známé autorky komiksů. Díky této knížce poznáte, jak různorodý byl svět a odpoví vám na otázky jako například co se dělo ve světě, když u nás Bořivoj a Ludmila zakládali Pražský hrad nebo kam pluli mořeplavci, když se v Evropě tvořily základy habsburské říše. Kniha je určená všem čtenářům od 8 let a můžete ji mít v podobě klasické tištěné knihy nebo jako audio knihu za 399 Kč.
Česko a svět – století za stoletím se drží trendu poslední doby v populárně-naučné literatuře, tj. podávat informace strukturovaně a v kontextu. „Před lety při práci na komiksové knize Malované dějiny Evropy jsme si s Vítem Haškovcem uvědomili, jak sporadicky se klade v médiích důraz na to, jak se vývoj v Evropě a ve světě promítá do dějin naší země. Proto jsme pro děti (i dospělé) napsali knížku Česko a Svět, kde porovnáváme v každém století události v naší vlasti s tím, co se odehrálo v té době ve světě, třeba i daleko za oceánem. A ponecháváme na čtenáři, ať hledá souvislosti světodějného reje. Pokud chceme pochopit naši českou historii, bez dějin světa se neobejdeme,“ přibližuje obsah své nové knihy její spoluautor Ondřej Müller, který působí jako český překladatel, redaktor a autor v nakladatelství Albatros. Müller má svém kontě má mimo jiné více než třicet knih ilustrovaných Zdeňkem Burianem a knihy pro děti s názvem Jedeme, jedeme, Hledáme s Krtkem či Máme kostru ve skříni. S Vítem Haškovcem je kniha Česko a svět – století za stoletím již třetí knihou pořadí, na kterém autoři spolupracovali.
Obsah knihy představuje dobře známé historické události v nových souvislostech ve stručných, čtivých a vtipných textech plných zajímavých detailů. V každém století se autoři zaměřili, co se stalo u nás doma – v českých zemích. A pak vždy navštívíme jedno nebo dvě další místa v cizině, abychom zjistili, co zajímavého a převratného se odehrálo jinde. Díky téhle knížce poznáte, jak různorodý byl svět. Uvidíte pyramidy Mayů, japonské samuraje i stavitele soch daleko v Tichém oceánu. Dovíte se, kdo postavil slavný chrám Hagia Sofia i nádhernou a téměř pohádkovou pohřební svatyni Tádž Mahal z mramoru
a drahokamů. Historie nikdy nebyla zábavnější!
Knihu doplňují ilustrace Kristýny Plíhalové, které jsou přesné, a zároveň vtipně glosují i komentují. Tato česká ilustrátorka již mnoho let kreslí komiksy pro časopis Tarsicius, pracuje na pořadech pro Českou televizi Déčko, a když nemusí kreslit pracovní zakázky, kreslí si pro radost. Přes její dlouholetou kariéru je Encyklopedie dobrých skutků Kristýninou první autorskou knihou. Nakreslila jí především pro své dvě děti, které si rády prohlížejí obrázky. Komiksu se věnuje přes deset let, ilustrovala řadu knih pro děti a mládež, podílí se na animovaném seriálu Anča a Pepík a na dalších dětských pořadech České televize. V roce 2024 vyhrála Zlatou stuhu v kategorii: Komiks pro děti a mládež.
Zařazeno v kategorii Knihy, recenze, Postřehy